Velux logo

Vědecké centrum Sorø Academy

Autor: Kjaer & Richter A/S Místo: Sorø, Dánsko Fotograf: Laila Halsteen
Vědecké centrum Sorø Academy

Dostatek denního světla, moderní architektura a kvalitní design nebývají zrovna doménou výzkumných ústavů. Vědecké centrum Sorř Academy dokazuje, že pokud chcete podpořit tvůrčí myšlení a posunout vzdělávání a výzkum do první ligy, investice do kvality vnitřního prostředí v budově se vyplatí. Vědecké centrum je stavba s kruhovým půdorysem o třech podlažích. Tento solitérní objekt na břehu jezera přirozeně doplňuje několik významných budov v parku kolem historické Akademie v Sorř. Projekt se vyznačuje prostým, leč velice silným designem. Otevřená vnitřní struktura s přednáškovou aulou a laboratořemi stojí proti fasádě z červených cihel a výrazně kontrastuje s okolním prostředím. Na střeše dominují tři pásové světlíky osazené střešními okny VELUX, které z optiky ulice připomínají biotechnologickou továrnu, avšak při pohledu zevnitř vyvolává jejich sklon a výška dojem katedrály prosycené denním světlem. Kombinace střešních oken jsou osazeny prefabrikovanou interiérovou krokví EBY, která umožňuje těsné osazení střešních oken vedle sebe, a tím je vytvořen efekt maximálně prosklené plochy. Efektně působí také ostrý kontrast čtvercové ústřední přednáškové auly k lineárnímu vnějšímu kruhu budovy, která má ráz malé vnitřní arény. V budově se nacházejí odborné laboratoře, učebny a provozní místnosti s fixními a mobilními digestořemi, zvláštní místnosti pro experimenty s laserovým světlem a také vnější pracovní stanice na terase. Dostatek světla a příjemné prostředí tak vytváří ideální zázemí pro všechny akademiky.

 Použité výrobky VELUX:

ELEKTRICKY OVLÁDANÁ STŘEŠNÍ OKNA GGU INTEGRA® S DOPLŇKOVÝM STŘEŠNÍM OKNEM GIU OSAZENÁ DO SESTAVY POMOCÍ PREFABRIKOVANNÝCH INTERIÉROVÝCH KROKVÍ  EBY W27 2000 A EKY W27 2000

Subtilní dřevěná prefabrikovaná krokev s finální pohledovou úpravou bezbarvým vodou ředitelným lakem umožnuje těsné osazení dvou a více oken těsně vedle sebe (vzdálenost okenních rámů je jen 18 mm). Představuje časté řešení ateliérových sestav oken.

 Interiérová meziokenní krokev EKY umožňuje osazení oken vedle sebe na vzdálenost 100 mm. Při této vzdálenosti je možné osadit na okna i předokenní roletu.

Fotografie stavby

Vědecké centrum Sorø Academy Vědecké centrum Sorø Academy Vědecké centrum Sorø Academy Vědecké centrum Sorø Academy Vědecké centrum Sorø Academy Vědecké centrum Sorø Academy Vědecké centrum Sorø Academy Vědecké centrum Sorø Academy Vědecké centrum Sorø Academy Vědecké centrum Sorø Academy Vědecké centrum Sorø Academy Vědecké centrum Sorø Academy Vědecké centrum Sorø Academy Vědecké centrum Sorø Academy Vědecké centrum Sorø Academy Vědecké centrum Sorø Academy Vědecké centrum Sorø Academy Vědecké centrum Sorø Academy Vědecké centrum Sorø Academy Vědecké centrum Sorø Academy Vědecké centrum Sorø Academy