Velux logo

Rodinný dům, Varnsdorf

Autor: Radomír Grafek , Zdeněk Navrátil , RG Architects Místo: Varnsdorf Fotograf: Jaroslav Hejzlar WWW: www.rgprojekt.cz/
Rodinný dům, Varnsdorf

Pozemek určený k výstavbě rodinného domu se nachází v lokalitě Pod Hrádkem v okrajové části města Varnsdorf, ležícího ve východní části Šluknovského výběžku. V přímém sousedství stojí domy různého stáří a různých architektonických forem, včetně tradičních tzv. podstávkových domů, které se staly inspirací pro návrh novostavby s moderním výrazem.

Jednoduchý, nepodsklepený, přízemní, kompaktní dům disponuje sedlovou střechou bez přesahů se sklonem 55° a s výškou hřebene 10 metrů. Do té je ze severní části zasunuta přízemní kubická hmota garáže s plochou střechou, díky které vznikl přestřešený vstupní prostor a krytá terasa v jižní části domu. Originální přístup je umocněn materiálovým a barevným řešením, které se na fasádách uplatňuje v podobě bílých omítaných ploch v kombinaci s impregnovanými prkny s přiznanou spárou. Jednoduchý a střízlivý design interiéru dává vyniknout provedení jednotlivých detail a interiérových prvků. Hlavnímu obytnému prostoru dominují dvě interiérová schodiště. Vizuálního propojení přízemí a dvou podkroví, ale i žádaných světelných efektů je docíleno pomocí otevření části stropní konstrukce v prostoru obou galerií. Prosvětlení dvou úrovní podkrovních prostorů se dosáhlo střešními okny VELUX, která jsou do plochy střešního pláště zakomponována s přihlédnutím k funkci a vnitřnímu uspořádání jednotlivých místností. Západní fasádu domu dotváří krbové těleso s nerezovým fasádním komínem, které díky svým proskleným plochám zjemňuje vizuální rozdíl mezi interiérem a přilehlou zahradou.

Použité výrobky VELUX:

KYVNÉ STŘEŠNÍ OKNO SE ZASKLENÍM PROTI HLUKU A PŘEHŘÍVÁNÍ GGU P06 0060

Chceme-li v interiéru eliminovat riziko přehřívání, je vhodné dvojsklo s označením 60. Sklo odfiltruje 71 % tepelného slunečního záření (g = 0,29). Další významnou předností je eliminace hluku (Rw = 37 dB) a díky speciální úpravě oplechování snižuje i hladinu hluku z deště, a to až o 7dB.

Fotografie stavby

Rodinný dům, Varnsdorf Rodinný dům, Varnsdorf Rodinný dům, Varnsdorf Rodinný dům, Varnsdorf Rodinný dům, Varnsdorf Rodinný dům, Varnsdorf Rodinný dům, Varnsdorf Rodinný dům, Varnsdorf Rodinný dům, Varnsdorf Rodinný dům, Varnsdorf Rodinný dům, Varnsdorf Rodinný dům, Varnsdorf Rodinný dům, Varnsdorf