Velux logo

Pasivní dům v Allerødu

Autor: Lind & Risør Místo: Ostrov Sjælland, Dánsko Fotograf: Laila Malene Odyja Halsteen , agentura Eye See Photo
Pasivní dům v Allerødu

Dům stojí v nové atraktivní obytné zóně Møliemoseparken v Allerødu. Hlavní obytný prostor představuje velká reprezentativní vstupní hala a prostorná otevřená kuchyně spojená s obývacím pokojem. Odtud se dá díky velkým proskleným plochám sledovat, co se děje venku před domem i za ním. Z hlavní obytné zóny domu se vchází do části určené pro rodiče s ložnicí, šatnou a koupelnou. Samostatný prostor pro děti se skládá ze dvou velkých dětských pokojů, druhé koupelny a z další místnosti, kterou lze využít jako pracovnu či pokoj pro hosty. Kromě velkých prosklených fasádních oken se o přísun denního světla a jeho rovnoměrnou distribuci starají i střešní okna VELUX v pasivním standardu osazená se zapuštěným lemováním do polyuretanové nadkrokevní izolace pro dosažení lepších tepelně-technických parametrů ostění. Jejich velkou výhodou je, že přivádějí do hloubky dispozice domu více světla než stejně velká fasádní okna. Pasivní solární zisky, které jsou vítané v zimních měsících, v létě odstiňuje předokenní roleta. Ta současně při zatažení v zimních nočních hodinách zmenší tepelné ztráty. Solárně ovládaná roleta s naprogramovaným automatickým chodem tak zajistí optimální vnitřní klima i vyšší energetickou efektivitu domu.Dům stojí v nové atraktivní obytné zóně Møliemoseparken v Allerødu. Hlavní obytný prostor představuje velká reprezentativní vstupní hala a prostorná otevřená kuchyně spojená s obývacím pokojem. Odtud se dá díky velkým proskleným plochám sledovat, co se děje venku před domem i za ním. Z hlavní obytné zóny domu se vchází do části určené pro rodiče s ložnicí, šatnou a koupelnou. Samostatný prostor pro děti se skládá ze dvou velkých dětských pokojů, druhé koupelny a z další místnosti, kterou lze využít jako pracovnu či pokoj pro hosty. Kromě velkých prosklených fasádních oken se o přísun denního světla a jeho rovnoměrnou distribuci starají i střešní okna VELUX v pasivním standardu osazená se zapuštěným lemováním do polyuretanové nadkrokevní izolace pro dosažení lepších tepelně-technických parametrů ostění. Jejich velkou výhodou je, že přivádějí do hloubky dispozice domu více světla než stejně velká fasádní okna. Pasivní solární zisky, které jsou vítané v zimních měsících, v létě odstiňuje předokenní roleta. Ta současně při zatažení v zimních nočních hodinách zmenší tepelné ztráty. Solárně ovládaná roleta s naprogramovaným automatickým chodem tak zajistí optimální vnitřní klima i vyšší energetickou efektivitu domu.

Dům je  vybaven geotermálním vytápěním, které dodává teplo do podlahového topení v domě, a okna i sluneční kolektory na střeše využívají solární zisky. Síla izolací všech venkovních zdí je 380 mm, což spolu s 500 mm izolací v podlaze a střeše zajišťuje výborné tepelně-izolační vlastnosti pláště budovy. Pro fasádní okna jsou použita nízkoenergetická trojskla se součinitelem tepelné prostupnosti celým oknem Uokna = 0,81 W/m2K. Použitá střešní okna VELUX s nízkoenergetickými trojskly 65 dosahují hodnoty Uskla = 0,5 W/m2K a součinitel prostupu tepelného záření g, který udává množství sluneční tepelné energie procházející přes zasklení, představuje hodnotu 0,45 %. Všechna okna směřující na jih mají automatické sluneční zábrany v podobě rolet, které zabraňují přehřívání interiéru v létě a zároveň slouží k ochraně soukromí před zvídavými kolemjdoucími. V domě se nachází i dva světlovody TRW, které přivádějí denní světlo do místností, které nelze osadit okny, a šetří tak elektrickou energii potřebnou na svícení. Ohřev užitkové vody zajišťují solární kolektory VELUX o velikosti 4,5 m2. Jednotka HVAC (teplo-ventilace-chlazení) zahrnuje kompletní ventilační zařízení a dvě mikrotepelná čerpadla. První tepelné čerpadlo využívá zbývající teplo z odčerpaného vzduchu a ohřívá užitkovou vodu; druhé tepelné čerpadlo je využito ke geotermálnímu topení (2 kW), které vytápí místnosti podlahami. Veškerý čerstvý vzduch se v zimě ohřívá prostřednictvím 40 m dlouhé podzemní trubky. V létě se příchozí vzduch podzemní trubkou zase chladí.

 

Fotografie stavby

Pasivní dům v Allerødu Pasivní dům v Allerødu Pasivní dům v Allerødu Pasivní dům v Allerødu Pasivní dům v Allerødu Pasivní dům v Allerødu Pasivní dům v Allerødu Pasivní dům v Allerødu Pasivní dům v Allerødu Pasivní dům v Allerødu Pasivní dům v Allerødu Pasivní dům v Allerødu Pasivní dům v Allerødu Pasivní dům v Allerødu