Velux logo

Horská chata Monte Rosa Hut

Autor: Fakulta architektury ETH v Curychu Místo: Monte Rosa, Švýcarsko Fotograf: ETH Curych
Horská chata Monte Rosa Hut

Luxus v panenské přírodě jižní části švýcarských Alp, který není dramatickým zásahem do okolní krajiny – taková je horská chata Monte Rosa Hut. Neobyčejný kousek moderní architektury svým úsporným tvarem a titanzinkovou fasádou připomíná krystal ledu třpytící se na slunci.

Společnost VELUX byla od roku 2007 aktivním členem autorského týmu projektu. Horská chata vznikala od roku 2003 jako studijní projekt na Fakultě architektury ETH v Curychu. Za účelem vytvoření  projektu byla sestavena speciální pracovní skupina s názvem Studio Monte Rosa pod vedením architekta Andrey Deplazese. Nová stavba měla nahradit stávající chatu v oblasti Monte Rosa a měla být přinejmenším z 90 % energeticky soběstačná. Před projektanty stál nelehký úkol  vytvořit skutečný, realizovatelný project stavby umístěné v nadmořské výšce 2883 m, v bezprostřední blízkosti Matterhornu a Dufourspitze. Nejdůležitějším faktorem tak byla autonomie chaty a poloha v extrémních klimatických podmínkách. Teploty se v místě stavby pohybují mezi -25 a +25 °C a rychlost větru dosahuje až 240 km/h. V okolí nebyla žádná zástavba, nebyl sem přiveden elektrický proud ani tekoucí voda. Autoři si navíc kladli za cíl vyprojektovat budovu, která nebude zasahovat do okolní nedotčené přírody výrazem, formou, použitou technologií a nakonec ani logistikou staveniště. Každý šroubek přivezl vrtulník.

Nová chata Monte Rosa Hut má tvar nepravidelného osmiúhelníku a připomíná skálu zvětranou větrem a deštěm. V nekonečné krajině horských vrcholků a ledovců je orientačním bodem, který ukazuje horolezcům cestu. Jižní fasáda je osazena solárními kolektory a má tvar dokonalého obdélníku se sklonem 66,2°. Kostru stavby tvoří dřevěná konstrukce na základu ocelového roštu, vyprojektovaná tak, aby mohla být stavba sestavena z prefabrikovaných dílů.

Švýcarští projektanti používali počítačové programy  nejen k navrhování dřevěné konstrukce, ale i k její výrobě, aby dosáhli vysoké přesnosti, úspory materiálu a také aby usnadnili dopravu. Nakonec se jim podařilo celou chatu rozložit do 420 dílů, které vrtulník dopravil na staveniště během 3000 letů. Tyto díly pak byly na místě zkompletovány způsobem typickým pro místní dřevařskou tradici. Fasádu tvoří rámová konstrukce s izolací a provětrávanou mezerou. V titanzinkovém plášti jsou osazeny fotovoltaické články a solární  kolektory.

Hi-tech technologie ve službách ekologie Energii potřebnou k provozu a vytápění si dokáže novostavba až z 90 % vyrobit sama pomocí fotovoltaických článků a solárních kolektorů. Právě z tohoto důvodu se také stala vlajkovou lodí projektů ETH, které se zaměřují na úsporu energie pomocí moderních technologií v oblasti bydlení. Podobné je to s vodou. Životodárná tekutina z tajících ledovců se během léta shromažďuje ve speciálním zásobníku, kaverně, která se nachází ve skále 40 m nad chatou. Čistotu vody pomáhá udržet mikrofiltrační systém fungující na biologickém principu.

Dispozice každého z pěti podlaží je podobná. Zajímavostí je spirálovitě stoupající schodiště, komunikační koridor, který pomáhá vytvářet tepelný komfort pokojů uvnitř dispozice a zároveň nabízí unikátní výhled na panorama švýcarských Alp. Okenní otvory v ložnicích nabízí turistům výhledy do okolí. Interiér kruhového tvaru je kompletně obložen dřevem a je prošpikován špičkovým softwarem. Programy kontrolují nejen správný chod zařízení na úsporu energie, ale dohlíží také na meteorologickou stanici a rezervační systém chaty. Data jsou následně přenášena do centrály v ETH v Curychu, kde se na základě získaných dat vypočítá optimální energetická konfigurace.

V chatě ubytují až 120 turistů Švýcarský alpský klub otevřel slavnostně chatu Monte Rosa Hut v loňském roce. Milovníci velehor, kteří si mohou zalyžovat např. v blízkém středisku Zermatt, zde mohou složit hlavu na některé z celkem 120 lůžek v atypicky řešených pokojích. Využít mohou i restauraci s kuchyní. Celkové náklady na výstavbu činily 6,3 milionu dolarů (tedy asi 110 880 000 korun).

Výrobky VELUX použité v projektu:

KYVNÉ STŘEŠNÍ OKNO S NÍZKOENERGETICKÝM TROJSKLEN A TITANZINKOVÝM OPLECHOVÁNÍM GGL F04 3365

Výrobek pro náročné klimatické podmínky s vynikajícími tepelně-technickými parametry. Zasklení s tvrzeným vnějším sklem odolným vůči mechanickému poškození a s úpravou proti rosení z venkovní strany. Vnitřní bezpečné lpené sklo.

Fotografie stavby

Horská chata Monte Rosa Hut Horská chata Monte Rosa Hut Horská chata Monte Rosa Hut Horská chata Monte Rosa Hut Horská chata Monte Rosa Hut Horská chata Monte Rosa Hut Horská chata Monte Rosa Hut Horská chata Monte Rosa Hut Horská chata Monte Rosa Hut Horská chata Monte Rosa Hut Horská chata Monte Rosa Hut Horská chata Monte Rosa Hut Horská chata Monte Rosa Hut Horská chata Monte Rosa Hut Horská chata Monte Rosa Hut Horská chata Monte Rosa Hut Horská chata Monte Rosa Hut Horská chata Monte Rosa Hut Horská chata Monte Rosa Hut Horská chata Monte Rosa Hut Horská chata Monte Rosa Hut Horská chata Monte Rosa Hut Horská chata Monte Rosa Hut Horská chata Monte Rosa Hut Horská chata Monte Rosa Hut Horská chata Monte Rosa Hut Horská chata Monte Rosa Hut Horská chata Monte Rosa Hut Horská chata Monte Rosa Hut Horská chata Monte Rosa Hut Horská chata Monte Rosa Hut Horská chata Monte Rosa Hut Horská chata Monte Rosa Hut