Velux logo

Rezidence "La Cerdanya"

Autor: Carles Gelpí i Arroyo Architect Místo: Das, Girona, Španělsko Fotograf: Carles Gelpí i Arroyo Architect
Rezidence

Přírodní kamenná zeď tvoří "páteř" budovy, která vynáší šikmou střechu a je i dělícím
prvkem dispozice. Dělí objem budovy na jižně orientovanou denní část domu a
severně orientovanou klidovou část se společným vnitřním nádvořím. Přechod
od přístupového chodby na nižší úroveň v obývacím pokoji je zdůrazněn řadou střešních oken, integrovaných přímo pod hřebenem střechy.

Studené zimy, stejně jako horká a suchá léta jsou pro danou oblast charakteristické.
Hraniční město s 165 obyvateli se nachází v nadmořské výšce 1200 metrů. Šikmé střechy s velkými okapy jsou typické pro tuto oblast, proto byl tento způsob stavby zvolen i pro tento dům. Do domu se vchází podél centrální zdi: na jihu je denní zóna s
obývacím a jídelním koutem a výhledem do zahrady, kuchyně a knihovna. Oba severní objemy zahrnují "noční zóny", kde fasády zůstaly do značné míry uzavřené, s
výjimkou několika velkých otvorů s dřevěnými okenicemi. Apartmá rodičů s
ložnicí, šatnou a sociálním zařízením se nachází v západní části, pokoj pro hosty a dva velkoryse dimenzované dětské pokoje s jedním sociálním zařízením pro každého na východě. Přestože jsou zóny pro rodiče a děti a hosty přísně rozděleny, sousedí se společným vnitřním nádvořím. Tak všichni obyvatelé mohou profitovat z nádherného výhledu na horské panorama.
O patro níže, zasazené do svahu, jsou servisní místnosti, jako jsou garáže, technické místnosti a sklady, i byt správce domu. Posilovna je poměrně úzká a má přímý vstup k bazénu na vnější straně.
Výběr materiálů jako břidlice, kámen a dřevo odráží drsné horské klima. O to více je překvapující, že ve výsledku tvoří velmi lehkou a otevřenou budovu. Kontinuální linie břidlicové podlahy, světlo poskytované na vnitřním nádvořím, jakož i rovnoměrně rozdělené horní světlo umožňují silnou vazbu interiéru na exteriér.

Fotografie stavby

Rezidence Rezidence Rezidence Rezidence Rezidence Rezidence Rezidence