Velux logo

Besídka

Autor: Roman Koucký, architektonická kancelář Místo: Horní náměstí 522, Slavonice, Česká republika Fotograf: Ester Havlová
Besídka

Projekt Besídka rehabilituje historický městský dům na Horním náměstí ve Slavonicích v umělecky přitažlivý designový hotel. Jeho výtvarně pojaté interiéry byly navrženy pro jednotlivé členy divadla Sklep.

Hlavním problémem při rekonstrukci původně gotického domu bylo umístění další vertikální komunikace. Vyřešila jej spirála litinových schodů zapuštěných do obvodových zdí, kterou doplňuje originálně tvarované zábradlí z různě dlouhých železných plátů v modrém provedení.

Dokonalou iluzi nekonečného prostoru umocňuje rovná skleněná střecha s průhledem do nebe a osvětlení pod jednotlivými stupni, které kombinují atmosféru v nekonečných variantách a v závislosti na proměnách denní a noční doby. V patře se nachází žlutý pokoj s obnovenými renesančními výklenky a pilíři a zejména krásným trojpásovým oknem. V jeho sousedství se nalézá pokoj s osově umístěným oltářem nočního stolku laděný do malinové červeně.

Do posledního podlaží je situován tzv. mexický pokoj, který nejvíce ze všech ctí původní dispozici půdy. V jeho kolmém krátkém křídle překvapí pozorovatelna s panoramatickými výhledy po střechách historické rezervace. Pro prosvěltlení pokojů v podkroví byla na základě požadavků pracovníků památkové péče použita střešní okna VELUX malých rozměrů, která splývají se střešní krajinou.

Fotografie stavby

Besídka Besídka Besídka Besídka Besídka Besídka Besídka Besídka